Przyroda Górnego Śląska: tarnogórskie krajobrazy

Górny Śląsk kojarzony jest głównie z ciężkim przemysłem, kopalniami oraz fabrykami, których kominy stały się integralną częścią lokalnego krajobrazu. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki trafi na Górny Śląsk, tego z pewnością zaskoczy przyrodnicze bogactwo tej części kraju oraz jego zróżnicowany krajobraz. Jakie atrakcje o przyrodniczym charakterze czekają zatem na turystów w rejonie Tarnowskich Gór?

Czym zachwyca lokalny krajobraz?

Tarnowskie Góry, miasto wpisane na listę UNESCO, mają się czym pochwalić. Tutejszy krajobraz może zachwycić każdego – szczególnie miłośników przyrody oraz geologii. Na jego powstanie spory wpływ miały z jednej strony wapienie, dolomity oraz twarde piaskowce, które powstały w triasie jako utwory morskie. Z drugiej strony na współczesny krajobraz Tarnowskich Gór miały luźne piaski, naniesione na skalne podłoże w plejstocenie. Dziś w krajobrazie Tarnowskich Gór miejsce bardzo ważne zajmują wzniesienia, takie jak Sucha Góra (352 m. n. p.m.) czy Srebrna Góra (347 m. n. p.m.), rolę istotną odgrywają tu również doliny rzek: Stoły i Wody Granicznej, choć większość turystów koncentruje się na przepięknej dolinie Dramy.

Nie brak też w krajobrazie miasta górniczych pamiątek, związanych z wielowiekowym wydobyciem rud ołowiu, srebra, cynku oraz żelaza. Warpie, hałdy, zapadliska oraz szyby –oto kolejne elementy, dzięki którym krajobraz Tarnowskich Gór zachwyca wyjątkowym krajobrazem. Te elementy przyczyniły się również do tego, że miasto to wpisane zostało na listę UNESCO. Dziś wycieczki po jego najbliższej okolicy stają się wyjątkową przygodą oraz wyjątkową lekcją, w trakcie której można poznawać i historię, i niezwykłą przyrodę tego śląskiego miasta.

Więcej o polskich górach i krajobrazach górskich znajdziesz na www.kalatowki.com.pl.