Skarby Dolnego Śląska: wałbrzyski rynek

walbrzych

Wizyta w Wałbrzychu może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii i cennych zabytków. W czasie wycieczki po tym mieście można ujrzeć wiele ciekawych obiektów sakralnych oraz zabytków techniki, nie brak tu również pięknych kamienic. Gdzie szukać najciekawszych przykładów mieszczańskiej architektury? W rejonie rynku – pięknego placu, z którego Wałbrzych bez wątpienia może być dumny. Na jakie obiekty warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę?

Rynek w Wałbrzychu to takie atrakcje, jak fontanna, zabytkowe kamienice oraz piękny ratusz, obok którego nie można przejść obojętnie. Dzieje ratusza sięgają połowy XIX wieku, jednak jego obecna forma to efekt prac z początku XX wieku. Budowla ta jest ciekawym przykładem eklektyzmu, a liczne detale architektoniczne skutecznie przyciągają uwagę przyglądających się jej turystów. Warto tu zwrócić wagę na tarcze, na których widnieje herb Wałbrzycha, warto też posłuchać hejnału, który rozlega się z ratuszowych murów.

Rynek to również piękne kamienice – cenne pamiątki po dawnych mieszczanach, które także mogą się pochwalić ciekawymi formami architektonicznymi oraz wspaniałymi elewacjami. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na dom z numerem 9, czyli na kamienicę Pod Czterema Atlantami. Jest to klasycystyczna budowla z końca XVIII wieku, w której dawniej mieściła się znana winiarnia, do której zaglądać miał sam Goethe. Dziś w domu tym mieści się biblioteka, swą siedzibę ma tu również punkt informacji turystycznej.

Zapraszamy na www.walbrzychinfo.pl po więcej informacji z Wałbrzycha i okolic.

Ciekawie prezentuje się też pochodząca z końca XVIII wieku kamienica Pod Kotwicą oraz barokowa kamienica Z Trzema Różami. Są to ciekawe zabytki, obok których nie można przejść obojętnie, oraz cenne pamiątki, które przypominają nam o dawnym Wałbrzychu oraz o jego dawnych mieszkańcach.