Komputer stacjonarny – rozwiązanie nie tylko do biura

Mimo tego, że w ostatnich latach śmiało możemy zaobserwować rosnącą popularność urządzeń mobilnych, w tym również laptopów, dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się także komputery stacjonarne. Dla wielu osób będzie to pewnie zaskoczeniem, gdyż niektórzy uważają, że takie rozwiązanie to przeżytek lub tylko i wyłącznie urządzeniem spotykane w pracy biurowej.

Mimo tego, że w ostatnich latach śmiało możemy zaobserwować rosnącą popularność urządzeń mobilnych, w tym również laptopów, dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się także komputery stacjonarne. Dla wielu osób będzie to pewnie zaskoczeniem, gdyż niektórzy uważają, że takie rozwiązanie to przeżytek lub tylko i wyłącznie urządzeniem spotykane w pracy biurowej. Niewątpliwie jednak desktopy mają swoich zwolenników, którzy korzystając z nich także w domowych warunkach. Tak naprawdę warto również wspomnieć o tym, że bardzo często zakup tego sprzętu bywa bardziej opłacalny, niż inwestycja w nowy laptop. Co warto wiedzieć na temat komputerów stacjonarnych? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Kilka słów o pierwszych komputerach stacjonarnych

Tak naprawdę historia tych urządzeń sięga lat 1943-1945. To właśnie w tym okresie został zaprojektowany i stworzony pierwszy komputer, który zaprezentowano w roku 1946. Warto wiedzieć o nim, że zajmował on aż 167 m, a jego waga wynosiła ponad 27 ton. Nosił nazwę ENIAC.  Oczywiście tego typu rozwiązanie trudno byłoby nazwać domowym komputerem stacjonarnym, ale prawdziwa historia sprzętów na użytek domowy rozpoczęła się w roku 1981, kiedy pojawił się sprzęt określany mianem PC, czyli Personal Computer, co tłumaczeniu na język polski oznaczało „komputer osobisty”. Był to model 5150 wyprodukowany przez IBM.  Według ciekawostki warto wspomnieć również o tym, że w Polsce urządzenie to funkcjonowało pod nazwą „mózgu elektronowego”.

Oczywiście nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że od tego czasu nasze komputery znacznie się zmieniły i powstają one od swojego pierwowzoru. Mimo tego, że posiadają one ogromną moc obliczeniową, zajmują znacznie mniej miejsca. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na inwestycję w komputer stacjonarny, poleasingowy, wybierzemy laptop, uda nam się tego typu urządzenia kupić w przystępnej cenie. Jednak dzisiaj interesują nas desktopy. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Komputer stacjonarny do naszego domu

Jeżeli nie zależy nam do mobilności naszego urządzenia, z pewnością wybór komputera stacjonarnego to dobra decyzja. Laptopy co prawda zajmują mało miejsca, są niewielkie i posiadają wbudowany monitor podobnie jak klawiaturę i myszkę, ale to właśnie komputery stacjonarne dają nam zdecydowanie większą wygodę pracy i korzystania z nich. Ponadto podstawową zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość rozbudowy konkretnego sprzętu. W takiej sytuacji, gdy chcemy ulepszyć nasz desktop, wystarczy wybrać solidny i sprawdzony serwis komputerowy, który pomoże nam nasze oczekiwania zmienić w rzeczywistość. Fachowcy z pewnością pomogą nam w wyborze konkretnych podzespołów i jednocześnie dokonują wymiany. Wtedy również będziemy mieli pewność, że wybrane przez nas urządzenie całkowicie spełnia nasze oczekiwania. Oczywiście komputery stacjonarne możemy kupić gotowe lub zdecydować się na urządzenie składane według naszych osobistych preferencji, gdzie zostaną wybrane takie podzespoły, które całkowicie będą dostosowane do naszych oczekiwań, potrzeb i wymagań sprzętowych. Niewątpliwie zatem fakt, że z biegiem czasu nasz desktop możemy dowolnie rozbudować i jednocześnie unowocześnić, pozwala nam to na wymianę między innymi procesora, karty graficznej, płyty głównej, i tak dalej. Dodatkowo będziemy mieli pewność, że kiedy nasze dzieci będą korzystały z komputera stacjonarnego, mamy większą możliwość kontroli tego, jakie witryny przeglądają i czy korzystają z tego urządzenia do celów edukacyjnych, czy typowo rozrywkowych. Laptop mają to do siebie, że dziecko może w dowolnym momencie je przenieść, a my nie widzimy obrazu wyświetlanego na monitorze danego urządzenia. W przypadku komputera stacjonarnego od razu wszystko jest widoczne.

Podsumowanie

Jak widać, komputery stacjonarne cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko i wyłącznie w przestrzeniach biurowych, ale w ostatnich latach wybieramy je do naszego domu. Oglądanie filmów, przeglądanie Internetu, czy po prostu praca z domu są o wiele bardziej wygodne na tego typu sprzęcie niż niewielkim laptopie.