3 ciekawe skanseny w Polsce, które powinien znać każdy turysta!

Umiejętnie zorganizowany skansen stanowi swoisty wehikuł czasu. Jego zwiedzanie pozwala poznać dawną kulturę mieszkańców danego regionu.

Przedstawiamy kilka ciekawszych skansenów znajdujących się w naszym kraju.

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach

Ten wspaniały park etnograficzny jest przepełniony zabytkami pozostawionymi przez niegdysiejszych mieszkańców ziemi łowickiej. Można tam podziwiać ponad 40 budynków pochodzących z XIX wieku oraz z 1 połowy XX wieku. Na terenie skansenu znajduje się wiekowy obiekt sakralny datowany na 1758 rok.

Ponadto wielu turystów zachwyca się widokiem umiejscowionych tam oryginalnych chat wiejskich oraz karczmy. Co ciekawe opisywany skansen zwiera wyróżniające go ekspozycje z lat 50-tych i 60-tych XX wieku.

W portalu e-turystyczny.pl znajdziesz więcej informacji o kolorowych chatkach i skansenie w Maurzycach.

Skansen w Kolbuszowej

Przenosimy na Podkarpacie, a konkretnie do leżącej niedaleko Mielca Kolbuszowej. Turyści z całej Polski przyjeżdżają tam aby podziwiać bogato wyposażony skansen opowiadający od dawnych czasach, w których tamtejsze ziemie zamieszkiwali Lasowiacy i Rzeszowiacy. Park zajmuje obszar ponad 30 hektarów, a na jego obszarze znajdują się liczne oryginalne budynki z ponad 100 letnią historią.

Warto tu wymienić takie obiekty jak wiejskie chaty, zagrody, szkoła, wiatraki, karczma. Ponadto można tam podziwiać repliki drewnianego kościoła i szlacheckiego dworku. W skansenie da się spotkać wiele gatunków zwierząt, takich jak konie, owce, kury oraz gęsi.

Skansen w Nowym Sączu

Nowy Sącz na Podhalu stanowi siedzibę dla wyjątkowego parku etnograficznego prezentującego charakterystyczną sztukę i architekturę lokalnych grup etnicznych. Nieopodal znajduje się Miasteczko Galicyjskie, które oddaje klimat panujący na tych ziemiach będących w tamtym czasie pod austriackim zaborem. W miasteczku znajdują się poczta, kuźnia, apteka i wiele innych budynków rodem z XIX wieku.