Trzebnica: co warto tutaj zobaczyć?

Jest jednym z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk, oraz atrakcyjnym celem wycieczki dla wszystkich miłośników sztuki i historii. Trzebnica, bo o niej mowa, ma się czym pochwalić.

Na co koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?

Człowiek na terenie dzisiejszej Trzebnicy pojawił się dość wcześnie, a dowodów na długie dzieje osadnictwa w tej części kraju dostarczają nam m. in. wyniki badań archeologicznych. Można się z nich dowiedzieć, iż na zboczach Winnej Górki już 500 tysięcy lat temu istniało ludzkie obozowisko. Pierwsze wzmianki na temat Trzebnicy pochodzą z XII wieku. W 1202 roku, z woli Henryka Brodatego, powstał tu klasztor wraz z kościołem, którym zaopiekowały się sprowadzone z Bambergu cysterki. Był to pierwszy żeński klasztor na ziemiach polskich, który – dodatkowo – od XIV wieku stał się ważnym miejscem kultu św. Jadwigi Śląskiej.

Wybierasz się na południe Polski? Koniecznie dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić Wodzisław Śląski – https://wodzislaw24.pl/co-warto-wiedziec-przed-przyjazdem-do-wodzislawia-slaskiego/.

Do dziś tutejsze sanktuarium jest ważnym celem dla pielgrzymów oraz dla tych, którzy w trakcie wycieczki po Dolnym Śląsku chcą poszerzyć swą wiedzę na temat historii tego regionu. W czasie zwiedzania tego sanktuarium można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki oraz groby Henryka Brodatego oraz Jadwigi Śląskiej. Na terenie Trzebnicy nie brak i innych zabytków. Ciekawie prezentuje się kościół św. Piotra i św. Pawła, pochodzący z XIII wieku, dawny hotel „Zdrój Jadwigi” oraz XIX-wieczny pałacyk, któremu również warto poświęcić swój czas. Eklektyczny ratusz z połowy XIX wieku, cmentarz żydowski oraz kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli to kolejne atrakcje, dzięki którym Trzebnica staje się miejscem niezwykle ciekawym dla turystów.